העליון הקל בעונשו של נאשם שתקף נערים חרדים ממניע גזעני ואיים עליהם בחטיפה

בפני בית המשפט העליון ערעור על חומרת העונש, 20 חודשי מאסר בפועל, שנגזר על המערער אשר הורשע על פי הודאתו בתקיפה בנסיבות מחמירות ממניע גזעני.  

על פי העובדות בהן הודה המערער, עלה כי הוא ומעורב אחר תקפו שני נערים מהעדה החרדית, היכו בראשו של אחד מהם, קשרו את פיאותיהם של הנערים אלה לאלה למרות תחנוניהם כי מדובר ביום השבת ואילצו אותם לגנות את מדינת ישראל. בהמשך אילץ המערער את הנערים לשבח את ארגון החמאס, איים לחטוף אותם והיכה אותם באגרופים ובבעיטות.  

בית המשפט העליון ציין כי קביעת המתחם על ידי בית המשפט קמא והעמדתו על 12-30 חודשי מאסר, אכן ההולם את מעשה העבירה המכוער והפוגעני בו הורשע המערער. אולם, בית המשפט קמא לא דן בשאלה היכן יש למקם את המערער בתוך המתחם שקבע בשים לב לנסיבות שאינן קשורות בביצוע העבירה. נקבע כי הקושי בעניין זה אינו טמון רק במחדל האמור של בית המשפט קמא, אלא יש מקום להביא בחשבון, בין היתר, את העובדה שמדובר במערער צעיר, נעדר עבר פלילי, שהודה במיוחס לו בתחילת המשפט ואשר שירות המבחן ציין לגביו כי "אנו מתרשמים כי העבירות אינן מאפיינות את התנהלותו הכללית וכי מדובר בבחור בעל שאיפות לניהול אורח חיים נורמטיבי".

לאור האמור לעיל, קיבל  בית המשפט העליון בדעת רוב את הערעור והעמיד את עונשו של המערער על 15 חודשי מאסר לריצוי בפועל.

להורדת הקובץ לחץ כאן 2019-01-09T11:19:53+00:00