אי הרשעה וענישה מקילה בעבירת אלימות חמורה בשל שיקום יוצא דופן

כנגד שני הנאשמים הוגש כתב אישום בגין עבירות אלימות חמורה. הנאשמים כפרו במיוחס להם וניהלו הליך הוכחות.  נאשם 1 נמצא אשם בעבירה של תקיפה הגורמת חבלה חמורה

ביום 25.4.18 אישר בית המשפט, לבקשת הסניגוריה וחרף התנגדות המדינה, כי הנאשם 1 יתחיל לבצע של"צ בטרם מתן גזר הדין. הנאשם שולב במכינה קדם צבאית ומנהל המכינה הסביר לבית המשפט כי המגמה היא שכל החניכים יתגייסו יחד לצבא. בית המשפט קבע בהחלטתו כי אין כל מניעה לביצוע השל"צ כבר עתה, וזאת גם לאור הצהרת הסניגוריה כי לא תטען במסגרת הטיעונים לעונש שהנער כבר החל בביצוע השל"צ.         

תסקיר שירות המבחן תיאר נער שהשתלב במכינה קדם צבאית ומהווה דוגמא ומופת לכל החניכים במכינה. צויין כי הנאשם עדיין כופר במיוחס לו, אך הביע צער על סבלו של המתלונן. קצינת המבחן הגדירה את הנאשם כנורמטיבי, ללא דפוסים עבריינים מובהקים ואינו מצוי כלל בסיכון להישנות המעשים. לאור האמור הומלץ על סיום עניינו של הנאשם 1 בדרכי טיפול בדמות של"צ והתחייבות.

ב"כ המדינה הפנתה למעשיו החמורים של הנאשם 1 ועתרה להרשעה ומאסר שירוצה בעבודות שירות, מאסר מותנה ופיצוי למתלונן. ב"כ הנאשם 1 העידה את מנהל המכינה ומדריך מטעם המכינה וכן הגישה מכתבי המלצה. מעדויות אנשי המקצוע, תואר הנאשם 1 כחניך מוביל ומשפיע, המשמש בעיני רבים כמודל לחיקוי. הסניגוריה עתרה לאימוץ המלצת שירות המבחן ככתבה וכלשונה.

בית המשפט עמד על חומרתה של עבירת האלימות בחברה בכלל ובקרב הקטינים בפרט, אשר עורכים מפגשי חוצות רווי אלכוהול ונעדרי בקרה. יחד עם זאת, לאור התסקיר והעדויות שהתקבלו אודות הנאשם 1, אשר שם כנר לרגליו דרך של מצוינות והגשמה תוך הידברות נטולת אפיקים אלימים, בחר בית המשפט לפנות לאפיק השיקומי ולנקוט בדרכי טיפול ללא הרשעה.

לאור האמור לעיל נמנע בית המשפט מהרשעת הנאשם והטיל עליו ביצוע של 70 שעות של"צ והתחייבות.

להורדת הקובץ לחץ כאן 2019-06-13T06:55:15+03:00